Jdi na obsah Jdi na menu
 


Antonov 225 Mrija (Мрия nebo Мрія, ukrajinsky sen; označení NATO: Cossack) je největší letadlo, které kdy bylo zkonstruováno. Bylo navrženo pro přepravu sovětského kosmoplánu Buran a částí nosné rakety Eněrgija nebo Proton. Po zrušení vývoje raketoplánu bylo odstaveno, avšak po pěti letech znovu nasazeno do obchodního provozu. Vyroben byl pouze jeden letoun s označením CCCP-82060.

První zkušební let se uskutečnil 21. prosince 1988. S raketoplánem Buran poprvé Mrija vzlétla 13. května 1989, kdy ho převážela z letiště Žukovskij na kosmodrom Bajkonur. O měsíc později s ním letěla na leteckou přehlídku do Paříže a na zpáteční cestě se 19. června 1989 zastavila na ruzyňském letišti. Praha se tak stala druhým zahraničním městem, ve kterém Mrija přistála. Málokdo ovšem ví, že se jednalo o nouzové přistání, pro poruchu na hydraulice.

Kvůli zrušení vývoje kosmoplánu Buran byl Antonov 225 v roce 1994 odstaven na letiště v Gostomelu. Po modernizaci motorů a elektroniky se Mrija dostala opět do vzduchu až 7. května 2001, kdy provedla třicetiminutový let okolo letiště, na kterém byla řadu let odstavena. Nyní je využívána k obchodní přepravě nákladů flotily ADB. Uvažovalo se i o dokončení druhého stroje, jehož pozůstatky se stále nacházejí v továrně společnosti Antonov z doby zastavení výroby roku 1994.

Letoun je poháněn 6 dvouproudovými motory ZMKB Progress D-18, z nichž každý disponuje tahem 229 kN.

 

Náhledy fotografií ze složky Antonov An-225 Mrija (Cossack)

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

mria

(B.Dostal, 10. 7. 2009 0:10)

Ja muzu k tomu dodat jeste to,ze i na letisti v mosnove pristalo tehdy pod vlajkou Sovetskeho svazu!

Hra

(Vojta, 6. 12. 2008 10:22)

Víte že ve hře FireDepartmen 3 hrajete tak že první mise no hoří tam hangár v ňom an-225Mrija a parkoviště a plyny a generátor i civilisté sou zraněny já sem dokázal arkádu i realitu ale estrém ne no a taky jak to letadlo vijíždí tak hoří křídlo letadla a zapálí přívěs s palivem a až k nádržím a musím zavolat pomoc s pěnou a jak přijedou tak hoří dokonce i na parkovišti je to moc pěkná hra a pak přijedou cisterny a ty nádrže odvezou vlastně přečrpají a pak odvezou no a to je konec no ale ještě nikdy se mi to nepodařio akorát když sem bil malej to sme tu hru asi mely no ale nevim jestli sem mi to podarilo nebo jsem selhal